Enter your zip code here

Ako si udržať trvalý pobyt v USA?

trvalý pobyt

Ako si udržať trvalý pobyt?

Získanie zelenej karty neznamená, že môžete robiť čokoľvek. Existuje niekoľko podmienok, ktoré musia byť splnené, aby ste si mohli udržať svoj pobyt v Spojených štátoch. Ak vás zaujíma, ako si udržať  povolenie na trvalý pobyt v USA, tu je pár vecí, ktoré budete musieť mať na pamäti:

Dodržujte zákony

Mnoho ľudí stratí svoj trvalý pobyt, kvôli tomu, že spáchali nejaký zločin. Bez ohľadu na to, či to je ťažký zločin alebo priestupok môže to ohroziť váš trvalý pobyt. Aj keď neexistuje žiadny konkrétny zoznam týchto zločinov, môžete sa dostať do veľkých problémov kvôli porušeniu zákona. V prípade, že ste boli zatknutý, budete sa musieť poradiť nielen s právnikom, ale budete musieť zistiť, či je možné, aby ste boli deportovaný za svoj čin. To znamená, že budete tiež musieť najať imigračného právnika.

V minulosti to nebol až taký veľký problém, ale bezpečnostné problémy viedli k realizácii prísnych opatrení. Je lepšie riadiť sa zákonom než riskovať svoj trvalý pobyt. V prípade, že si nie ste istý svojou situáciou, je dobré informovať sa u USCIS.

Neostávajte v zahraničí dlhšie, než máte povolené

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, získanie zelenej karty neznamená, že musíte vstúpiť do USA raz za rok k udržaniu trvalého pobytu. Svoj trvalý pobyt ohrozujete, ak opustíte krajinu so zámerom získania trvalého pobytu v  inej krajine. Hraniční úradníci budú sledovať a monitorovať vašu polohu a budú hľadať dôkazy, ktoré dosvedčia, že vaše trvalé bydlisko v skutočnosti nie je v Spojených štátoch.

Na druhej strane, pobyt mimo USA presahujúci rok, neznamená, že určite stratíte zelenú kartu. Ak by to bolo dočasné, tak môžete argumentovať, aby ste si udržali Váš status. Ale to je možné len v prípade, že máte špeciálne imigračné vízum alebo povolenie na opätovný vstup ako vracajúci sa rezident. Odporúčame klientom, aby nezostali mimo USA na viac ako 6 mesiacov.

Žiadosť o občianstvo

Jedným z najlepších spôsobov, ako prekonať tieto prekážky je požiadať o občianstvo. Akonáhle máte na to nárok, musíte využiť túto príležitosť, aby sa zabránilo všetkým možným komplikáciám. Držiteľ zelenej karty zvyčajne musí čakať po dobu najmenej piatich rokov, aby mohol mať nárok na získanie občianstva. Ale existujú výnimky, kedy je čakacia doba znížená na štyri roky, alebo aj menej, ak ste dostali azyl alebo žijete v manželstve s americkým občanom.

Mali by ste mať tieto faktory na pamäti, ak sa nechcete obávať o svoj trvalý pobyt, prípadne ho stratiť. Ak máte nejaké otázky alebo obavy, neváhajte sa obrátiť o radu na imigračného právnika.

Páčil sa vám tento príspevok?

Vaše,

1 Comment

  1. Dobrý den,mam zaujem o pracovne víza v U.S.A len neviem ako a kde si ich vybavit. Pracu by som mal ale chcem tam ist legalne nie na čierno. Viete mi pomôct? Vopred dakujem :)

    Reply

Zanechat komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>