Enter your zip code here

Ako získať študentské vízum do USA?

Ako získať študentské vízum do USA?

Ak chcete získať americké vzdelanie, jediná vec, ktorá Vám stojí v ceste, je trochu papierovačiek. Nehľadiac na druh školy, na ktorú sa chystáte, musíte ako zahraničný študent dostať študentské alebo študijno “výmenné” vízum.

Typy víz

Existujú tri druhy študentského víza, pre každé platí trochu rozdielne požiadavky. Študenti navštevujúci akreditovanou americkú univerzitu, alebo jazykový inštitút potrebujú víza F-1 alebo J-1, študenti ktorí sa chystajú na vládou sponzorovanej školy alebo na výmenné programy na semester alebo rok väčšinou žiadajú práve o vízum J-1. Študenti zameriavajúce sa neakademickým smerom na obchodné alebo profesijné inštitúcie musia požiadať o vízum M-1. Hoci sa v niektorých podrobnostiach víza líšia, všetky vyžadujú od žiadateľa plné nasadenie v kurze.

Čo je potrebné?

Najprv je nutné prijatie na samotnú inštitúciu. Po prijatí je nutné doložiť schopnosť zaplatenie štúdia. Škola zhodnotí a overí Vaše finančné informácie a potom vám pošle “oprávňujúcich certifikát” (Formulár I-20 pre študentov s vízami F-1 alebo DS-2019 pre tie s vízom J-1). O víza môžete požiadať po získaní tohto certifikátu. Pred rozhovorom ohľadom víza je nutné uhradiť poplatok SEVIS a poplatok za vízovú žiadosť.

Ďalším krokom je vyhotovenie vízovej žiadosti (formulár DS-156) a kontaktných informácií (formulár DS-158). Oboje je dostupné na americkej ambasáde alebo konzulárnom úrade alebo na webovej adrese http://travel.state.gov/visa/frvi/forms/forms_1342.html. Ďalej, všetci mužskí uchádzači vo veku 16-45 rokov a všetci občania Kuby, Iránu, Líbye, Severnej Kórey, Sudánu a Sýrie musia predložiť formulár DS-157. Formuláre DS-156 a DS-158 budú postupne nahradené novým internetovým formulárom DS-160. Zoznam krajín s fungujúcim systémom DS-160 je dostupný na webových stránkach americkej ambasáy.

Ďalšie predmety potrebné k žiadosti

Cestovný pas platný najmenej 6 mesiacov po vstupe do USA

Fotografiu s rozmermi pre cestovný pas

Doklad o zaplatení vízového poplatku a poplatku SEVIS

Kópie a diplomy z inštitúcií navštevovaných pred plánovaným pobytom (v anglickom jazyku)

Dokumenty potvrdzujúce schopnosť zaplatiť školné a súvisiace výdavky

Dokumentáciu podporujúcu, že plánujete návrat do rodnej krajiny po dokončení štúdií, toto musí obsahovať aj doklad o Vašom bydlisku v danej krajine, príbuzných a prípadných budúcich zamestnávateľoch.

Pohovor

Po dokončení kompletizácia potrebných dokumentov nasleduje dohodnutie pohovoru. Bude Vám položených pár otázok týkajúcich sa Vašej identifikácie a dôvodu pobytu, čo máte v pláne študovať a ak plánujete následne opustiť krajinu. Interview sa koná na miestnej pobočke americkej ambasády alebo konzulárneho úradu. Hoci sa môže dĺžka pohovoru na jednotlivých pobočkách ambasády líšiť, väčšinou býva veľmi krátka, kratšie ako 30 minút, vo väčšine prípadov dokonca medzi 2-5 minútami.

Kedy požiadať o vízum?

Vízum môže byť vydané do 120 dní pred plánovaným začiatkom pobytu. Pre uistenie sa, že budete vlastniť vízum pred začiatkom Vášho štúdia je potrebné požiadať o vízum čo najskôr, aby zostal čas na vybavenie a pohovor. Ak neobdržíte vízum do troch týždňov po dokončení pohovore, kontaktujte ambasádu alebo konzulát pre bližšie informácie.

Po príchode

Do USA nemôžete prísť skôr ako 30 dní pred počiatočným dňom uvedeným na Vašich dokumentoch (I-20 alebo DS-2019). Ak dorazíte neskôr, mali by ste o tom informovať školu. Po obdržaní víza a príchodu do Spojených štátov je potrebné nahlásiť sa na úrade pre medzinárodné študijné programu pre overenie registrácie školy. Väčšina medzinárodných úradov poskytuje informácie o tom, kedy sa nahlásiť, ale ak nie, malo by sa tak stať do 15 dní od dátumu uvedeného na imigračných dokumentoch. Ako pomocný orgán pre zahraničných študentov, úrad pre medzinárodné programy je Vám k dispozícii pre zodpovedanie otázok a podanie potrebných informácií týkajúcich sa imigračných pravidiel, obnovy víza alebo pasu, obdržaní finančnej pomoci, alebo mimo-campusových aktivít pre zahraničných študentov. Pre zistenie pravidiel Vašej inštitúcie si prejdite Váš predodletová balíček.

Páčil sa vám tento príspevok?

  • Zaregistrujte sa do NAO Visa VIP Klubu a získavaj pravidelné novinky zo sveta imigračnej politiky a tvojich vízových možností. Získate Ebook ako žiť a pracovať v USA ZADARMO.
  • Nechajte nám odpoveď s prípadnými otázkami, ktoré máte alebo sa podeľte o svoje skúsenosti.
  • Objednajte si prvú konzultáciu s nami zadarmo! Kliknite sem a objednajte si konzultáciu ešte dnes.

Vaše,

Zanechat komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>