Enter your zip code here

Barack Obama opäť americkým prezidentom

Barack Obama opäť americkým prezidentom

V roku 2000 málokto vedel, kto bol Barack Obama. Až vroku 2004 na  demokratickom národnom zhromaždení sa zviditeľnil a roku 2008 vyhral prezidentské voľby. Tento rok priniesol Barackovi Obamovi opätovné znovuzvolenie a tak bude pokračovať vo svojej práci ako americký prezident ďalšie 4 roky.

Obamov otec bol z malej dediny v Keni. Bol však rozhodnutý dosiahnuť niečoho väčšieho pre seba a krajinu. Chcelo to odvahu, ale ako cudzí študent dostal štipendium a vybral sa do Spojených štátov. Tu sa stretol s Obamovou matkou, ktorá pochádzala z Kankasu.

Tento príbeh inšpiroval mnoho Američanov, ktorý majú podobnú minulosť. Dodával im nádej. Ľudia si uvedomili, že Amerika je krajinou nekonečných možností a príležitostí. Vo svojej reči zvýraznil hlavne fakt, že Amerika dáva nádej a optimizmus prisťahovalcom. Otvára im nové príležitosti a dodáva im silu opustiť rodné domovy a tradície. Amerika im ponúka lepší a plnohodnotnejší život po všetkých stránkach. Amerika je postvená na imigrantoch.

Obamova imigračná politika “timeline” 

Pred vstupom do prezidentskej kampane sa Obama zrejme hlboko zaujímal o imigračnú reformu. V máji 2008, vo svojej kampani  hovorí:

“Čo môžem zaručiť je, že budeme mať v prvom roku [predsedníctva] imigračný zákon, ktorý bude podporovať  imigráciu.”

To sa nestalo, ale mnohé významné kroky boli vykonané od roku  keď Obama nastúpil do úradu. Jeho vplyv na prisťahovalectvo, keď bol prezidentom Spojených štátov, ponúkame prostredníctvom nasledujúceho sledu udalostí, ktoré sa stali počas jeho prvého funkčného obdobia:

Január 2009

Obama je prezident Spojených štátov.

Marec 2009

Vzdelávanie maloletých cudzincov a zákon, ktorý bol prvýkrát predstavený v roku 2001, je znovu v oboch Snemovniach reprezentantov a v Senáte. The Dream Akty sa snažia dať podmienené občianstvo predovšetkým špecifickej skupine mladých prisťahovalcov. Obama tento návrh podporuje.

September 2009

Obama vyzýva k absolútnej reforme zdravotníctva. A zároveň hovorí, že jeho plán sa nebude vzťahovať na ilegálnych prisťahovalcov.

Január 2010

Obama predkladá prvú správu o stave USA, kde hovorí:”

..Sprístupnil som prechody na hranici. To je dôvod, prečo tam je menej ilegálnych prechodov, ako keď som nastupoval do úradu.”

Tiež hovorí:”.

.. Chcem zastaviť vylučovanie mladých a zodpovedných ľudí, ktorý chcú prísť do krajiny. Majú v záujme zakladať nové podniky, brániť túto  krajinu a prispieť k jej zveľaďovaniu. Ak mi niekto pošle návrh zákona, ktorý im dá šancu na získanie občianstva, hneď  ho podpíšem.

Apríl 2010

Obama kritizuje nový arizonský  zákon SB-1070, ktorý udeľuje Policajným  dôstojníkom právomoc kontrolovať právne postavenie tých  ľudí, ktorí sa objavia v priebehu vyšetrovania možných zločinov. Obama hovorí, že je potrebné, aby sa federálna oprava imigračných zákonov upravila. Štáty by  nemali robiť tie isté chyby ako v minulosti. Treba  prejsť predpisy a neurobiť rovnakú chybu akou bola “nezodpovednosť druhých.”

November 2010

Republikáni prevzali kontrolu nad Snemovňou reprezentantov.

December 2010

Snemovňou reprezentantov prejde DREAM act, ale Senátom nie.

 Máj 2011

DREAM Act je znovu v Senáte. Prezident Obama  ho podporuje. Vo svojom prejave na komplexnú imigračnú reformu, Obama hovorí:

“Najvýznamnejším krokom, ktorý môžeme urobiť na zabezpečenie hraníc je opraviť systém ako celok tak, aby malo menej ľudí motiváciu na nezákonný vstup pri hľadaní práce.”

Jún 2012

Obama oznamuje výkonný rozkaz zastaviť deportáciu mladých nelegálnych prisťahovalcov, ktorí prišli do Spojených štátov ako deti. Požiadavky zahŕňajú, že osoba musí byť mladšia ako 31 rokov, vstúpila do USA pred dosiahnutím veku 16 rokov a má čistý trestný register. Tento návrh je známy pod pojmom “Deffered Action”. Počas jeho oznámenia, hovorí:

“Vždy sme chceli  vyvodiť silu od národu prisťahovalcov, rovnako ako právny štát. A to bude aj naďalej pokračovať.”

August 2012

Prerokovanie tzv. Deffered Action nadobudne platnosť.

September 2012

Obama prijme prezidentskú nomináciu v roku 2012 demokratického národného zhromaždenia. Vo svojej ďakovnej reči, hovorí k svojim kolegom demokratovi a stúpencov:

„Vy ste dôvod, prečo mladý prisťahovalec, ktorý tu vyrástol a chodil do školy sľúbil vernosť našej vlajke. A už nebude deportovaný z krajiny, ktorú volá svojim domov.”

November 2012 

Obama sa stáva opäť americkým prezidentom a do úradu bude vymenovaný 1. januára, 2013.

Páčil sa vám tento príspevok?

  • Zaregistrujte sa do NAO Visa VIP Klubu a získavaj pravidelné novinky zo sveta imigračnej politiky a tvojich vízových možností. Získate Ebook ako žiť a pracovať v USA ZADARMO.
  • Nechajte nám odpoveď s prípadnými otázkami, ktoré máte alebo sa podeľte o svoje skúsenosti.
  • Objednajte si prvú konzultáciu s nami zadarmo! Kliknite sem a objednajte si konzultáciu ešte dnes.

Vaše,

Zanechat komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>