Enter your zip code here

Musí držiteľ amerických víz alebo zelenej karty platiť v USA dane?

Musí držiteľ amerických víz alebo zelenej karty platiť v USA dane?

Ak máte zelenú kartu

Ak vlastníte zelenú kartu v USA, automaticky sa stávate daňovým rezidentom a platičom dane zo zákona presne tak ako americký občania. Z toho vyplýva, že je úplne jedno či pracujete v USA, alebo mimo USA, kolko dní v roku sa v USA zdržiavate, deklarovať svoj celosvetový príjem musíte presne tak ako američania. Samozrejme existujú medzinárodné zmluvy, ktoré chránia túto situáciu tzv. zmluvy zamedzujúce dvojité zdanenie.

Ak máte pracovné alebo investorské víza (H, E)

V prípade, že v USA zarábate na základe vašich investičných E víz, alebo iných pracovných víz, napr. H1B, rozhodujúce je koľko dní z roka žijete v USA. V prípade, že v USA žijete minimálne 183 dní, stávate sa platičom dane zo zákona. Toto číslo je rozhodujúce z hľadiska stanovenia vašej daňovej rezidencie. Čo v prípade, ak za posledný rok ste boli v USA menej ako 183 dní, ale v predchádzajúcich dvoch rokoch ste v USA prežili minimálne 183 dní? Pravidlo znie nasledovne: Ďanovým rezidentom sa stávate ak ste v tomto roku v USA viac ako 30 dní,  pričom v tomuto číslu sa prirátavajú dni, ktoré ste stravili v USA v predchádzajúch dvoch rokoch. Každný jeden deň z minulého roka sa ráta ako 1/3 z počtu 183 dní a každý deň v roku predtým sa ráta ako 1/6.

Daňové priznanie ste povinný podať na daňový úrad v USA, www.irs.gov do 15 apríla.

Páčil sa vám tento príspevok?

  • Zaregistrujte sa do NAO Visa VIP Klubu a získavaj pravidelné novinky zo sveta imigračnej politiky a tvojich vízových možností. Získate Ebook ako žiť a pracovať v USA ZADARMO.
  • Nechajte nám odpoveď s prípadnými otázkami, ktoré máte alebo sa podeľte o svoje skúsenosti.
  • Objednajte si prvú konzultáciu s nami zadarmo! Kliknite sem a objednajte si konzultáciu ešte dnes.

Vaše,

Zanechat komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>