Enter your zip code here

Obama plánuje uskutočniť imigračnú reformu!

Obama plánuje uskutočniť imigračnú reformu!

Akonáhle odzneli konfrontácie ohľadom fiškálnej politiky, Obamova administratíva začala pracovať na novej imigračnej reforme obsahujúcej legálne cestu k občianstvu pre viac ako 11 miliónov ilegálnych imigrantov.

Obama sa okrem toho snaží o zlepšenie pravidiel týkajúcich sa pohraničnej bezpečnosti, tzn. napr zvýšené penále pre zamestnávateľov zamestnávajúcich nelegálne imigrantov, a tým zlepšiť šance na nájdenie zamestnania legálnym zahraničným pracovníkom.

Pracovníci kabinetu pripravujú zhrnutie výhod a zmien týkajúcich sa imigračných zákonov a ďalších benefitov z oblastí biznisu, vdělání, zdravotnej starostlivosti a verejnej ochrany. Členovia kongresovej komisie sú ochotní počkať s vypočutím ohľadom imigračnej legislatívy až do konca januára popr. začiatku februára.

Nová štúdia o imigračnej politiky ukazuje, že množstvo nelegálnych imigrantov získava rekordne nízkych hodnôt. Hovorca PR oddelenie a imigračných úradov tvrdia, že reforma bude čoskoro pripravená.

Demokratickí stratégovia chcú reformu začať presadzovať v prvých mesiacoch nasledujúceho roka vďaka následným témam týkajúcich sa ďalšieho volebného cyklu, ktorým budú musieť venovať väčšiu pozornosť. Biely dom sa ohľadom svojich možných stratégií k tomuto odmietol vyjadriť.

Avšak republikánski činitelia zastávajú k reforme skôr “pomalší” prístup. Skôr majú v úmysle zamerať sa na reformy zlepšujúce situácie zahraničným podnikateľom, technologickým pracovníkom poľnohospodárskym pracovníkom a tým, ktorí boli nedobrovoľne privedení do Spojených štátov ako napríklad deti. Republikáni uvádzajú, že by najprv mali byť schválené menšie časti reformy, ktoré sa nedotýkajú priamo zlegalizovania spôsobu získania víz pre nelegálne imigrantov.

Naopak Biely Dom preferuje komplexný prístup k reforme a jej celistvé odsúhlasenie, ale zatiaľ nebolo uvedené, či jej prednesenie bude súčasťou Obamovej otváracej reči alebo jeho nasledujúceho prejavu začiatkom februára. Tiež nie je rozhodnuté, či sa Biely Dom do prípravy reformy aktívne zapojí alebo nechá jej priebeh plne na Kongresovom rozhodnutí. Pre nerozhodnosť voči presadeniu imigračnej reformy bol svojím sokom Mitt Romnym prezident Obama kritizovaný.

Prvou možnosťou reformy je obnoviť rokovania o prvotné 300 stránkové verzie z roku 2010, ktoré sú však pre spracovanie časovo náročné. Táto verzia sa zastavila v roku 2010, kedy neprešla cez zákulisné rokovania. Táto prvotná verzia umožňuje nelegálnym imigrantom pobytom v USA získať vízum a dáva im možnosť získať zelenú kartu po zaviazanie sa na uvedenie pôvodu, naučenie sa anglicky a platenie daní a súvisiacich poplatkov. Bude tiež obsahovať požiadavku na zamestnávateľa k využitiu federálnej databázy pre overenie štatútu imigranta.

Podľa niektorých by “tvrdé” rokovania ohľadom reformy mali byť Bielym domom prenechané reprezentantom politických strán, aby došlo k vyvarovaniu sa prípadným ideologickým bojom v komisiách. V utorok večer sa za zatvorenými dverami v Kapitolu zišlo 6 senátorov z oboch politických strán a začalo prvé rokovania o postúpení reformy Kongresu. Novo zvolený republikánsky senátor za Arizone, Jeff Flake, sa pripojil k obhajcom reformy Grahamovi a Johnovi McCainovi. Prítomní demokrati boli Schumer, Robert Menendez za New Jersey a Richard J. Durbin z Illinois. Angela Kelley, expert na imigráciu spolu s Centrom pre americký rozvoj však verí, že Obama bude nútený sa aktívne zapojiť predovšetkým do rozpočtového rokovania týkajúceho sa presadenie reformy.

“Kongresová rokovania začala,” povedala Kellyová. “Nie je možné, aby zostal Obama úplne mimo diania, pretože bude v centre kamier a mikrofónov a ľudia sa ho budú pýtať, čo pre presadenie reformy robí,” oznámila Kellyová tlače.

Páčil sa vám tento príspevok?

  • Zaregistrujte sa do NAO Visa VIP Klubu a získavaj pravidelné novinky zo sveta imigračnej politiky a tvojich vízových možností. Získate Ebook ako žiť a pracovať v USA ZADARMO.
  • Nechajte nám odpoveď s prípadnými otázkami, ktoré máte alebo sa podeľte o svoje skúsenosti.
  • Objednajte si prvú konzultáciu s nami zadarmo! Kliknite sem a objednajte si konzultáciu ešte dnes.

Vaše,

Zanechat komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>