Enter your zip code here

Študuj v USA

Študuj v USA

Patríte do kategórie ľudí, ktorí sú fascinovaní štúdiom v USA? Čítajte ďalej…

Štúdium v USA 

Plánujete v USA študovať? plánujete správne. USA ponúka neskutočný počet kvalitných škôl či už súkromných, alebo štátnych ktoré poskytujú okrem kvalitného a prakticného spôsobu výučby aj štipendium. Okrem perfektnej angličtiny, potrebujete zložiť skúšku TOEFL a mať minimálny počet bodov, ktoré uvádza konkrétna škola pre konkrétny druh štúdia. Tzn. že tento počet bodov sa značne líši ak sa uchádzate o štúdium práva, alebo štúdium financií a ekonomiky, ďalej sa líši od toho či sa uchádzate o štúdium na college alebo na univerzite. Zároveň treba poznamenať, že americké školstvo sa líši svojimi stupňami oproti školstvu na SR. Po strednej škole sa obyčajne študenti uchádzajú o štúdium na tzv. college, ktorá trvá 4 roky. Na college sa študujú všeobecné predmety, niečo podobné ako na gymnáziu u nás. Po 4 rokoch štúdia, potrebujete zložiť úspešne niektorý zo štandardizovaných testov ak chcete pokračovať ďalej na americkej univerzite. Testy ako GRE, GMAT, LSAT, SAT sú štandardné testy, ktoré okrem teoretických vedomostí vyžadujú aj praktickú orientáciu v danej oblasti. Počas testov máte relatívne málo času, čize klasické slovenské odpisovanie si radšej nechajte pre seba, pretože čas Vám na to nezostane. Po úspešnom zložení skúšky k Vašej prihláške pripojíte ďalšie podporné dokumenty ako napr. výpis známok zo strednej školy, alebo slovenskej univerzity, motivačný list (čím emotívnejší tým lepšie), TOEFL výsledok, poplatok za prihlášku, a presvedčenie že ste “in”. Niektoré top univerzity ako Yale, Harvard, NYU, Northwestern, atď. vyžadujú dodatočne aj interview osobne, alebo cez telefón.

Koľko stojí štúdium v USA?

OK, buďme k sebe úprimní. Štúdium v USA nie je lacná záležistosť. Pohybuje sa asi okolo USD 60,000 na rok na školách ako Harvard, Yale, NYU, Berkeley, Washington University, Kellog, Northwestern Law. Obyčajne štúdium práva výjde lacnejšie ako štúdium MBA. Právo máte skončené za 3 roky a MBA môžete skončiť urýchlene aj za 2 roky. Záleží na Vás. Samozrejme existujú aj programy, ktoré umožnia štúdium oboch smerov zároveň napr. Northwestern University umožňuje štúdium JD-MBA kde skončíte ako businessman-právnik.

V skratke možnosti sú neodmedzené, treba mať financovanie na štúdium, ktoré môžete získať aj cez školu cez školský loan program, kde potrebujete garantora, ktorý musí byť minimálne americký rezident, alebo občan s veľmi dobrou kreditnou históriou. Alebo ak patríte medzi “jednotkárov”, tak sa Vám môže podariť financovanie získať od školy na základe Vašeho predošlého študijného priemeru, výsledku zo štandardizovaného prijímacieho testu a ďalších prijímacích dokladov.

Čo po škole?

Po skončení štúdia na americkej univerzite, máte možnosť zostať v USA rok na tzv. OPT (optional practical training) a za tento čas môžete využiť svoje znalosti v praxi bud ako “intern” alebo “associate”. Ak sa uchytíte a zamestnávateľa presvedčíte o svojich kvalitách a bude ochotný Vás sponzorovať, môžete požiadať o H1B pracovné víza, a nasledujúce tri roky pracovať v USA. Možnosť predĺženia Vašich work víz pripadá do úvahy o dodatočné tri roky.

Páčil sa vám tento príspevok?

  • Zaregistrujte sa do NAO Visa VIP Klubu a získavaj pravidelné novinky zo sveta imigračnej politiky a tvojich vízových možností. Získate Ebook ako žiť a pracovať v USA ZADARMO.
  • Nechajte nám odpoveď s prípadnými otázkami, ktoré máte alebo sa podeľte o svoje skúsenosti.
  • Objednajte si prvú konzultáciu s nami zadarmo! Kliknite sem a objednajte si konzultáciu ešte dnes.

Vaše,

Zanechat komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>