Enter your zip code here

Zhoda v senáte týkajúca sa imigračnej reformy

Zhoda v senáte týkajúca sa imigračnej reformy 

Skupina senátorov schválila plán na udelenie legálneho štatútu viac ako 11 miliónom nelegálnych imigrantov v Štátoch. Toto číslo by podľa očakávaní bolo približne trikrát väčšie ako plán na amnestiu prijatý za vládneho obdobia prezidenta Regana v roku 1986, ktorý zlegalizovali približne 3 milióny imigrantov.

Aktivisti zastupujúci latinsko-americkú menšinu volajú po rýchlej akcii zo strany senátu v nádeji, že priaznivé hlasovanie v senáte by mohlo urýchliť dianie v Bielom Dome. Republikánska strana si je vedomá vysokej zodpovednosti, a teda starostlivo zvažuje jednotlivé možnosti.

Zákon navrhnutý senátom by tiež umožnil mnohým nelegálnym imigrantom získať okamžitý  legálny status po uhradení poplatkov, daní a poskytnutia informácií o pôvode.  Ďalej môžu žiadatelia získať zelenú kartu potom, čo vláda overí bezpečnosť medzi americkou a mexickou hranicou, môžu však očakávať zdĺhavý proces.

Od prezidenta Obamu sa očakáva návrh na reformu týkajúcu sa bezpečnosti hraníc. Štruktúra procesu žiadosti o občianstvo bude pravdepodobne jedným z najhorúcejších tém nadchádzajúcich imigračných reforiem. Menej kontroverzné časti sa budú týkať požiadaviek na zamestnávateľov ohľadom kontroly imigračného štatútu nových pracovníkov, ďalej zvýšenie počtu víz pre pozície vyžadujúce vysokú kvalifikáciu, poskytnutie zelených kariet automaticky žiadateľom s titulom Mgr. alebo PhD vo vede, technológii alebo matematike na amerických univerzitách a vytvorenie pracovného programu pre cudzincov zameraného na poľnohospodárstvo.

Prezident Obama je podľa svojich slov rád, že v senáte dochádza momentálne k zhode medzi oboma politickými stranami, čo sa týka tohto imigračného programu.

Skupina senátorov zaoberajúce sa týmto problémom sa zišla osobne päťkrát vo Washingtone od novembrových volieb. Sú medzi nimi demokrati Richard J. Durbin (Illinois), Robert Menendez (New Jersey) a Michael Bennet (Colorado) a ďalej republikáni Lindsey Graham (South Carolina), Marco Rubio (Florida a Jeff Flake (Arizona).

V poslednej dobe sa rieši predovšetkým téma trvalého zabezpečenia hraníc s Mexikom a rôzne spôsoby, ako to urobiť. K tomuto účelu bola zriadená komisia skladajúca sa z guvernérov hraničných štátov, štátnych zástupcov a komunitných vodcov. Avšak ak vláda zlyhá v naplnení tejto úlohy, držitelia skúšobných víz by sa ľahko mohli stať “podradnou” vrstvou bez mnohých občianskych práv. Ďalšou témou je vytvorenie systému exit-visa na monitorovanie občanov opúšťajúcich krajinu. Tieto víza by sa mali vydávať v prístavoch a letiskách, nie je však špecifikované, či by zahŕňala aj prekročenie hraníc jednotlivých štátov USA, čo by sa veľmi predražilo. Tento systém je prioritou pre senátorov, pretože odhadovaných 40% z celkového počtu 11 miliónov nelegálnych imigrantov prekročilo hranice USA s legálnym vízom.

Páčil sa vám tento príspevok?

  • Zaregistrujte sa do NAO Visa VIP Klubu a získavaj pravidelné novinky zo sveta imigračnej politiky a tvojich vízových možností. Získate Ebook ako žiť a pracovať v USA ZADARMO.
  • Nechajte nám odpoveď s prípadnými otázkami, ktoré máte alebo sa podeľte o svoje skúsenosti.
  • Objednajte si prvú konzultáciu s nami zadarmo! Kliknite sem a objednajte si konzultáciu ešte dnes.

Vaše,

Zanechat komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>